OD NJIVE DO PLANINE – DEDIŠČINA PLANIN
![]()
S projektom Od njive do planine – dediščina planin, bomo zbirali, dokumentirali, proučevali in predstavljali tradicionalno dediščino planin s ciljem ohranjanjaidentitete podeželja ter vključevanje v turistično ponudbo kraja.
Na Zgornjem Gorenjskem imajo planine bogato kulturno dediščino, predvsem na višje ležečih planinah so se hranili še večstoletni avtohtoni elementi, kipredstavljajo nepogrešljiv vir znanja za nadaljnji obstoj le teh. Za alpsko kmetovanje sta bila pašništvo in planšarstvo na planinah pomembni gospodarskidejavnosti, zato želimo s projektom ‘Od njive do planine – dediščina planin’ dvigniti zavest o pomenu dediščine pri mlajši generaciji. Za izbrane planine naobmočju petih občin: Kranjska gore, Jesenic, Žirovnice, Gorij, Bleda in Bohinja bomo zbirali obstoječe gradivo izbranih planin, dokumentirati arhitekturneostaline s topografskimi opisi, na pogovornih večerih, na katerih bodo sodelovali starejši in mladi, pa obujali spomine na dogodke povezane z življenjem naplaninah. Izsledke proučevanj in pridobljene dokumentacije snovne in nesnovne dediščine bomo digitalizirali in jih predstavili na družabnem dogodku ternadalje na spletni strani, ki bodo dostopni zainteresirani javnosti, predvsem pa mladini.
Rezultati projekta bodo poleg baze podatkov dostopne na spletni strani delno raziskane snovne in nesnovne kulturne dediščine planin ter vključene inpovezane ranljive skupine z okrepljeno lokalno identiteto vzpodbujali mlade k življenju na podeželju.
DOGODKI
VISOKOGORSKA ARHEOLOŠKA NAJDIŠČA-POKLJUKA, JELOVICA, KOMNA, SPODNJE BOHINJSKE GORE
Do nedavnega je veljalo prepričanje, da je visokogorski svet Julijskih Alp obljuden le zadnjih nekaj sto let. Z novimi arheološkimi topografskimi pregledi in raziskavami smo odkrili arheološka najdišča na nadmorski višini nad 1500 metrov: na naravnih travnatih območjih, ob poteh preko gorskih prelazov ali na območjih, bogatih z rudami.
VOŠCA – KRANJSKA GORA
BELSKA PLANINA – SVEČICA – JESENICE
PLANINA KLEK – GORJE
BELSKA PLANINA – BLED
POLJANICA NA LEPI KOMNI – BOHINJ