00386 31 61 75 77 arheo.alpe@gmail.com

 

Zakaj so pred gradnjo potrebna predhodna arheološka izkopavanja?

Namen raziskav  je zaščititi arheološke ostaline, ki se lahko nahajajo pod zemljo, preden jih gradbena dela poškodujejo ali uničijo. To je pomemben del v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, še posebej, če je zemljišče evidentirano kot potencialno arheološko najdišče.

Arheološka izkopavanja izvajajo za to usposobljene arheološke ekipe –  kot je to podjetja ArheoAlpe, na podlagi kulturnovarstvenih pogojev Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Včasih zadošča le manjši poseg (npr. testni izkopi), v drugih primerih pa je potrebno celovito arheološko izkopavanje.

 

Pri predhodnih arheoloških raziskavah – arheoloških izkopavanjih v Veliki Stari vasi pri Grosuplju smo raziskali rimski grob. Grob je imel kamnito oblogo kvadratne oblike, ki je bila narejena iz lomljenih kamnov in vezana z apneno malto. Velikost grobne jame je bila 1 x 1,5 metra. V njej smo odkrili grobne pridatke, kot so odlomke keramičnih posod, med katerimi sta bili dve posodi bolje ohranjeni. Grob je del rimskega grobišča, ki se nahaja na travniku, ki je bil še nedavno obdelovan kot njiva. Zaradi globokega oranja in drugih zemeljskih posegov je bil raziskani grob uničen, ohranil se je le spodnji del.

Prve arheološke ostaline so bile tukaj odkrite pri gradnji ceste leta 1976. Pod gospodarskim poslopjem kmetije Rome so našli rimski nagrobnik.  Druga pomembna arheološka najdba je antična steklena skodelica, ki jo je našla gospodinja Angela Rome pri kopanju zasipnice. Skodelico je poklonila Narodnem muzeju Ljubljana. Pri predhodnem testnem sondiranju leta 2019 sta bila v bližini odkrita še dva poškodovana rimska groba.

Območje je evidentirano kot arheološko najdišče Velika Stara vas – Nekropola  in je izjemnega pomena za poznavanje rimske poselitve Dolenjske in območja občine Grosuplje.

Raziskavo je izvedlo podjetje ArheoAlpe, ki se ukvarja z arheološkimi raziskavami in varstvom kulturne dediščine.